شرکت دانشگاهی توسعه کشت و دام نواندیش البرز(تکدانا)

طراحی سایت

افزایش بهره وری از مسیر اصلاح نژاد است که توسعه پایدار و دست یابی به اقتصاد مقاومتی در زمینه دامپروری را به دنبال دارد.

طراحی سایت

تلقیح مصنوعی

همگام با پیشرفت دانش و دستیابی به روشهای نوین در همه زمینه­ ها، صنعت دامپروری نیز شاهد پیشرفتهای شگرفی بوده است. در علم ژنتیک و اصلاح نژاد پیشرفت­های علمی، زمینه را برای بکارگیری روش­هایی از جمله گزینش ژنومی فراهم آورده است. امروزه در زمینه فیزیولوژی روش­هایی مانند همزمان سازی فحلی، تلقیح مصنوعی، افزایش تخمک گذاری، انتقال جنین و ... کمک شایانی به پیشرفت و بهبود صنعت دامپروری می­ نمایند و بی­ شک تلقیح مصنوعی نقش چشمگیری در این راستا دارد.

تلقیح مصنوعی در بز به روش سرویکال انجام می شود که می توان هم از اسپرم منجمد و هم اسپرم تازه (fresh) استفاده نمود.

تلقیح مصنوعی در گوسفند دارای محدودیت­هایی بوده که دست کم در ایران نتوانسته جایگاه مناسبی در صنعت گوسفندداری داشته باشد که از آن جمله می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

1)  محدودیت­های فیزیولوژیکی دام که به دلیل شکل گردن رحم امکان گذشتن تفنگ تلقیح از آن وجود ندارد و محدودیت­هایی که در زمینه تولید و کاربرد اسپرم یخ­زده در گوسفند وجود داشته که در مجموع کاهش نرخ آبستنی و افزایش هزینه­ها را در پی دارد.

2)     وضعیت پرورش گوسفند در ایران که سنتی است.

در گوسفند دو روش برای تلقیح مصنوعی وجود دارد:

روش سرویکال:

در این روش از تفنگ تلقیح ویژه گوسفند و بز استفاده می­شود. با توجه به حلقه­ های موجود در گردن رحم گوسفند نمی­ توان تفنگ تلقیح را از آن عبور داد و بنابراین اسپرم در بیرون از رحم و در ابتدای گردن رحم تخلیه می­شود. کارایی این روش هنگامی که از اسپرم تازه استفاده شود تا 65 درصد می­باشد. ولی زمانی که از اسپرم یخ زده برای تلقیح استفاده شود کارایی این  روش بسیار پائین و کمتر از 10 درصد می­باشد.

روش لاپاراسکوپی:

در این روش نخست باید دام را بر روی تخت ویژه لاپاراسکوپی مهار نمود و پس از تمیز و ضد عفونی نمودن دام، دو سوراخ به فاصله 4 سانتی­متر (2 سانتی­متر از خط میانی شکم) نزدیک به پستان دام ایجاد می­شود. یکی از سوراخ­ها برای وارد کردن چشمی و دیدن و ارزیابی محیط درونی بدن دام و سوراخ دیگر برای وارد کردن تفنگ تلقیح می­باشد. پس از دیدن شاخ­های رحم و قرار دادن اسپرم یخ­گشایی شده درون تفنگ نیمی از اسپرم موجود در پایوت را در هر یک از شاخ­های رحم تزریق می­کنند.

مزیت اصلی تلقیح به روش لاپاراسکوپی این است که حجم اسپرم مورد نیاز نسبت به روش سرویکال بسیار کمتر می­باشد به گونه ­ای که تعداد اسپرم مورد نیاز برای آبستنی در این روش لاپاراسکوپی 40 میلیون و در روش سرویکال 400 میلیون می­باشد. بازدهی این روش زمانی که از اسپرم تازه استفاده شود 80 درصد می­باشد.

 

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است