شرکت دانشگاهی توسعه کشت و دام نواندیش البرز(تکدانا)

طراحی سایت

افزایش بهره وری از مسیر اصلاح نژاد است که توسعه پایدار و دست یابی به اقتصاد مقاومتی در زمینه دامپروری را به دنبال دارد.

طراحی سایت

رومانف

خاستگاه نژاد رومانف دره ولگا[1] در شمال شرقی روسیه است. نام این نژاد برگرفته از خانواده شاهنشاهی کهن روسیه است. این نژاد نخستین بار در قرن هجدهم مورد توجه قرار گرفت و پس از آن در آلمان و فرانسه اهمیت یافت. گوسفند رومانف در اصل یک نژاد پوستی بوده و در زمره گوسفندان بدون دنبه و اندازه بدن در آن متوسط می­باشد، میانگین وزن بلوغ در میش بین 45 تا 65 کیلوگرم  و در قوچ بین 65 تا 80 کیلوگرم است. سر کوچک و در قوچ پیشانی تا اندازه­ای قوس دار است. همچنین قوچ­ها در اطراف گردن و پایین سینه دارای یالی از پشم سیاه و سفید می­باشند.

طراحی سایت

قوچ نژاد رومانف

 بر خلاف دیگر نژادها که در هر زایش یک یا دو بره می­زایند، این  نژاد در حالت عادی گرایش به چندقلوزایی داشته و در هر زایش بین 2 تا 5  و به صورت میانگین 4/2 بره به ازای هر زایش دارد. میزان بره زایی در جمعیتهای اصلاح شده این نژاد به طور میانگین بیش از 3 بره در هر زایش می باشد. البته رکورد نه بره در یک زایش نیز برای این نژاد ثبت شده است و همچنین برای یک میش در 12 زایش تا 64 بره گزارش شده است. 

 

رومانف نژادی پیش­رس می­باشد بدین معنی که بلوغ جنسی در آن بسیار زود بوجود می­آید. نژاد رومانف دارای فصل تولید مثلی بسیار طولانی است و در مجموع میش­های این نژاد دوره  anoestrousندارند و دوره بازگشت فحلی در آن 30 تا 40 روز پس از زایش است و از آنجا که دوره آبستی در میش­های رومانف چند روز کمتر از بسیاری از نژادهای دیگر است، بنابراین همه این دلایل این امکان را فراهم می­آورد تا بتوان گله را به گونه­ای مدیریت کرد تا دو بار زایش در هر سال داشته باشد.

 

رنگ بره ­های رومانف در زمان بدنیا آمدن سیاه است و کم کم به خاکستری تبدیل می­شود که از این دید شبیه به نژادهای کبود و قره ­گل و شال می­باشد. پشم این نژاد از نوع ضخیم است.

با تئجه به ویژگیهای گفته شده برای این نژاد، از آن بطور گسترده در آمیخته گری ئ سنتز نژاد استفاده می شود.

شرکت دانشگاهی و دانش بنیان توسعه کشت و دام نواندیش البرز اسپرمهای وارداتی با بهترین کیفیت ژنتیکی مربوط به شرکت OC Flock  کانادا را در اختیار دامداران و متخصصات قرار می دهد.

 [1] - Volga Valley

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است